Salgın Süreç Yönetimiyle İlgili Şüpheler Aydınlatılmalıdır

Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan günlük Covid-19 vaka-hasta sayısı ile ilgili iddia ve çelişkiler endişe verici boyuta ulaşmıştır.

Gerçek rakamların, açıklanan günlük vaka sayılarının çok üstünde olduğu iddiaları son derece tedirgin edicidir. Bu iddialara kaynaklık eden çelişkiler aydınlatılmalı, kapalılıklar giderilmeli ve kamuoyu derhal bilgilendirilmelidir.

Hükümet adına Sağlık Bakanının, mezkûr iddiaları “ulusal çıkar” söylemiyle savuşturması doğru değildir,  egemen siyasetin halka karşı konumlanışının bir beyan ve itirafıdır, asla kabul edilemez! Halk sağlığı, hiçbir gerekçeyle, çelişkilerle dolu bir zeminin belirsizliğine terk edilemez!

Salgın süreç yönetiminde şeffaflık esas olmalıdır. Meslek oda ve birlikleriyle sendikaların, ilgili bütün kurum ve kuruluşların süreç yönetimine katılımları sağlanmalı, paydaşlar bilgilendirilmeli, kararlar istişareler sonucu alınmalıdır.

Birtakım ekonomik ve siyasi sâiklerle pozitif-hasta ayrımları üzerinden spekülatif rakam beyanlarıyla süreç yönetimine güvenin yerle bir edileceği görülmelidir. Güvensizliğin sonu ise kaos ve şüphe koşullarının yıkıcı atmosferinin egemen olmasıdır. Bu muhtemel senaryoya kimsenin sebep olmasına izin verilemez.

Açık yüreklilikle halka, ilgili bütün taraflara hesap vermek zor değildir. Genel geçer teamülleri kerâmeti kendinden menkul politikalara kurban ederek sağlıklı bir noktaya ulaşılamaz!

SAĞLIK İLKE-SEN YÖNETİM KURULU

 

 

Bir yanıt yazın